BTFW14R-3RDA7LF
DigiKey Part Number
BTFW14R-3RDA7LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW14R-3RDA7LF
Description
CONN RCPT 14POS R/A GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole, Right Angle Gold
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tray
Features
Board Lock
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.299" (7.60mm)