77315-101-03LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 77315-101-03LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 77315-101-03LF |
Description | CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 3 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 77315-101-03LF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.225" (5.72mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.101" (2.57mm) |
Series | Insulation Height 0.094" (2.40mm) |
Packaging Bag | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™ |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm) |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Phosphor Bronze |
Number of Positions | Insulation Material Thermoplastic |
Number of Rows 1 | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 3A per Contact |