BTFW20P-3SSTGE4LF
DigiKey Part Number
609-BTFW20P-3SSTGE4LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFW20P-3SSTGE4LF
Description
CONN PLUG 20POS SMD GOLD
Detailed Description
20 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTFW20P-3SSTGE4LF Models
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Mounting Type
Surface Mount
Contact Finish
Gold
Height Above Board
0.295" (7.50mm)