HFW10R-1STE1H1LF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HFW10R-1STE1H1LF |
Description | CONN FFC FPC BOTTOM 10POS 1MM RA |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HFW10R-1STE1H1LF Models |
Category | Height Above Board 0.075" (1.90mm) |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Cable End Type Straight or Tapered |
Series | Contact Material Phosphor Bronze |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Tin |
Part Status Active | Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
Flat Flex Type FFC, FPC | Voltage Rating 100V |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 10 | Current Rating (Amps) 1A |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Housing Color Black |
Termination Solder | Mating Cycles 30 |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Base Product Number |