LSG T676-P7R-1-0+N7Q-24-0-20-R18-ZB
DigiKey Part Number
475-LSGT676-P7R-1-0+N7Q-24-0-20-R18-ZBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green, Red 570nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 2.1V Green, 2V Red 4-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V Green, 2V Red
Mfr
Current - Test
20mA Green, 20mA Red
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
572nm Green, 645nm Red
Configuration
Independent
Grade
Automotive
Lens Color
Colorless
Qualification
AEC-Q101
Lens Transparency
Clear
Package / Case
4-PLCC
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Round with Flat Top
Size / Dimension
3.20mm L x 1.30mm W
Lens Size
2.40mm Dia
Height (Max)
2.10mm