PD42-1-1140-TMCL
DigiKey Part Number
175-PD42-1-1140-TMCL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD42-1-1140-TMCL
Description
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 17 200.0 Step 2 A 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PD42-1-1140-TMCL Models
Category
Accuracy
±5%
Mfr
Torque - Holding (oz-in / mNm)
31.2 / 220
Series
Size / Dimension
Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
Packaging
Case
NEMA Frame Size
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Type
Hybrid
Length - Shaft and Bearing
0.945" (24.00mm)
Coil Type
Bipolar
Termination Style
Wire Leads with Connector
Voltage - Rated
24VDC
Features
Integrated Controller, Flatted Shaft
Current Rating (Amps)
2 A