ADG1409SRUZ-EP
DigiKey Part Number
ADG1409SRUZ-EP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADG1409SRUZ-EP
Description
IC SWITCH SP4TX2 4.7OHM 16TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Circuit IC Switch 4:1 4.7Ohm 16-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADG1409SRUZ-EP Models
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
120ns, 120ns
Manufacturer
Analog Devices Inc.
-3db Bandwidth
115MHz
Packaging
Tube
Charge Injection
-50pC
Part Status
Active
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
14pF, 40pF
Switch Circuit
SP4T
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
200pA
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
4:1
Crosstalk
-70dB @ 1MHz
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
On-State Resistance (Max)
4.7Ohm
Mounting Type
Surface Mount
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
200mOhm (Typ)
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply, Single (V+)
5V ~ 16.5V
Supplier Device Package
16-TSSOP
Voltage - Supply, Dual (V±)
±4.5V ~ 16.5V