ADP1765ACPZ-1.5-R7
DigiKey Part Number
505-ADP1765ACPZ-1.5-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP1765ACPZ-1.5-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP1765ACPZ-1.5-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1765ACPZ-1.5-R7
Description
IC REG LINEAR 1.5V 5A 16-LFCSP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5A 16-LFCSP (3x3)
Category
Current - Quiescent (Iq)
17 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
25 mA
PSRR
61dB ~ 33dB (10kHz ~ 1MHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
1.98V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V