LTC1682CS8-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
LTC1682CS8-3.3#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC1682CS8-3.3#TRPBF
Description
IC REG CHARGE PUMP 3.3V 50MA 8SO
Detailed Description
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 50mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
LTC1682CS8-3.3#TRPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
4.4V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Switching
550kHz
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Input (Min)
1.8V