H2PXS-1006M
DigiKey Part Number
H2PXS-1006M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H2PXS-1006M
Description
DIP CABLE - HDP10S/AE10M/X
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular DIP to Cable 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Packaging
Bulk
Color
Multiple, Ribbon
Part Status
Active
Shielding
Unshielded
Connector Type
DIP to Cable
Usage
Socket (0.3"), Board In
Number of Positions
10
Cable Termination
IDC
Number of Rows
2
Contact Finish
Tin
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)