XLN30052
DigiKey Part Number
BKXLN30052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XLN30052
Description
PWR SUPP PROGRAM DC 5-300V 1560W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 ~ 300VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply LCD 0.02 ~ 5.2A Output 1560W Features Memory, Programmable, RS485 and USB Interface
Category
Number of Characters
4 (2)
Manufacturer
B&K Precision
Size / Dimension
18.110" L x 16.535" W x 1.740" H (460.00mm x 420.00mm x 44.20mm)
Series
Features
Memory, Programmable, RS485 and USB Interface
Packaging
Box
Power (Watts)
1560W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.05% + 150mV, 0.1% + 15.6mA
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
32mV
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Voltage Regulation - Load
32mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
10.4mA
Voltage - Output
5 ~ 300VDC
Current Regulation - Load
20.8mA
Current - Output
0.02 ~ 5.2A
Ripple
25mV rms, 150mV p-p