XLN60026-GL
DigiKey Part Number
BKXLN60026-GL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XLN60026-GL
Description
PWR SUPP PROGRAM DC 5-600V 1560W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 ~ 600VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply LCD 0.01 ~ 2.6A Output 1560W Features GPIB, LAN Interface, Memory, Programmable, RS485, USB Interface
Category
Number of Characters
4 (2)
Manufacturer
B&K Precision
Size / Dimension
18.110" L x 16.535" W x 1.740" H (460.00mm x 420.00mm x 44.20mm)
Series
Features
GPIB, LAN Interface, Memory, Programmable, RS485, USB Interface
Packaging
Box
Power (Watts)
1560W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.05% + 300mV, 0.1% + 7.8mA
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
62mV
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Voltage Regulation - Load
62mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
5.2mA
Voltage - Output
5 ~ 600VDC
Current Regulation - Load
10.4mA
Current - Output
0.01 ~ 2.6A