0ZRE0075FF1A
DigiKey Part Number
5923-0ZRE0075FF1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRE0075FF1A
Description
PTC RESET FUSE 240V 750MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V 750 mA Ih Through Hole Radial, Disc
EDA/CAD Models
0ZRE0075FF1A Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
320 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Voltage - Max
240V
Size / Dimension
0.453" L x 0.189" W (11.50mm x 4.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Height - Seated (Max)
0.921" (23.40mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
7.5 A