MAP80-1012G
DigiKey Part Number
179-2355-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAP80-1012G
Description
AC/DC CONVERTER 12V 80W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
2.6 kV
Series
Efficiency
80%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.20" L x 4.20" W x 1.80" H (182.9mm x 106.7mm x 45.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
7.5 A