PSK-15B-S48
DigiKey Part Number
179-PSK-15B-S48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-15B-S48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 320mA 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-15B-S48 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Bel Power Solutions
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
84.63%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.44" L x 1.77" W x 0.91" H (62.0mm x 45.0mm x 23.1mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB Scheme, EN, FCC, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Voltage - Output 1
48V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
320mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
15 W