VMS-160-12
DigiKey Part Number
179-VMS-160-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-160-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 125 ~ 373 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VMS-160-12 Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
5.656 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 0.85" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 125 ~ 373 VDC
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
55024; 60601-1; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
8.33 A