VOF-70B-24
DigiKey Part Number
179-VOF-70B-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-70B-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 70W
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
VOF-70B-24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.24" H (101.6mm x 50.8mm x 31.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
2.92 A