PPT0.51-1/2
DigiKey Part Number
4393-PPT0.51-1/2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPT0.51-1/2
Description
TAPE POLYIMIDE AMBER 1/2"X36YDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Temp Polyimide Tape Silicone Adhesive Amber 0.50" (12.70mm) 1/2" X 108' (32.9m) 36 yds
Category
Thickness - Adhesive
0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
Manufacturer
Bertech
Thickness - Backing, Carrier
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Series
Width
0.50" (12.70mm) 1/2"
Packaging
Strip
Length
108' (32.9m) 36 yds
Part Status
Active
Color
Amber
Tape Type
High Temp Polyimide
Temperature Range
500°F (260°C)
Adhesive
Silicone
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyimide Film
Shelf Life
18 Months
Thickness
0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)