1.5SMC10CA
DigiKey Part Number
118-1.5SMC10CATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-1.5SMC10CACT-ND - Cut Tape (CT)
118-1.5SMC10CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC10CA
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.5V Clamp 104.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC10CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.55V
Voltage - Breakdown (Min)
9.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.5V