1.5SMC12CA
DigiKey Part Number
118-1.5SMC12CATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-1.5SMC12CACT-ND - Cut Tape (CT)
118-1.5SMC12CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC12CA
Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.7V Clamp 91A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC12CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
91A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10.2V
Voltage - Breakdown (Min)
11.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16.7V