1.5SMC24CA
DigiKey Part Number
1.5SMC24CABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC24CABBCT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC24CABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC24CA
Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33.2V Clamp 45.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC24CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
45.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20.5V
Voltage - Breakdown (Min)
22.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
33.2V