3299W-1-201
DigiKey Part Number
118-3299W-1-201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3299W-1-201
Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
200 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3299W-1-201 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
200 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.240" Face (9.53mm x 6.10mm)
Tolerance
±10%