3299Z-1-503 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 166
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 365
Datasheet
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Side Adjustment
3299Z-1-503
DigiKey Part Number
3299Z-503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3299Z-1-503
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
3299Z-1-503 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.395" x 0.240" Face (10.03mm x 6.10mm)
Tolerance
±10%