5.0SMDJ85CA
DigiKey Part Number
5.0SMDJ85CATR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ85CACT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ85CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ85CA
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 36.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ85CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V