BSDD10G65E2
DigiKey Part Number
118-BSDD10G65E2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-BSDD10G65E2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-BSDD10G65E2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSDD10G65E2
Description
DIODE SIL CARBIDE 650V 10A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 650 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
323pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 10 A