CD214A-T24CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 57,352
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 10,188
Datasheet
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
38.9V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T24CALF
DigiKey Part Number
CD214A-T24CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T24CALF
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214A-T24CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Obsolete
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V