CD214C-T78CALF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CD214C-T78CALF-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CD214C-T78CALF |
Description | TVS DIODE 78VWM 126VC SMC |
Customer Reference | |
Detailed Description | 126V Clamp 11.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CD214C-T78CALF Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.4A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Packaging Tape & Reel (TR) | Power Line Protection No |
Part Status Obsolete | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V | Base Product Number |