MF-MSMF125/12X-2
DigiKey Part Number
118-MF-MSMF125/12X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-MSMF125/12X-2
Description
1812 RESETTABLE SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 1.25 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
140 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.25 A
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Trip (It)
2.5 A
Approval Agency
cUR, cURus, TUV
Current - Max
100 A