SF-1206S1000R-2
DigiKey Part Number
118-SF-1206S1000R-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SF-1206S1000R-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-SF-1206S1000R-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-1206S1000R-2
Description
FUSE BOARD MNT 10A 32VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
21.3
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W x 0.036" H (3.20mm x 1.65mm x 0.91mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.004 Ohms