SMAJ24CA-Q
DigiKey Part Number
SMAJ24CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ24CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ24CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ24CA-Q
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ24CA-Q Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
No
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A