SMCJ120A
DigiKey Part Number
SMCJ120ABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ120ABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ120ABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ120A
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
193V Clamp 7.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ120A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V