SMCJ78CA
DigiKey Part Number
SMCJ78CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ78CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ78CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ78CA
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
126V Clamp 11.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ78CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V