SMLJ22CA
DigiKey Part Number
SMLJ22CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ22CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ22CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ22CA
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35.5V Clamp 84.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMLJ22CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
84.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V