SRP1245A-4R7M
DigiKey Part Number
SRP1245A-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1245A-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1245A-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1245A-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 12A 15 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 12 A 15mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP1245A-4R7M Models
Category
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
15MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
27A