SRP4020TA-6R8M
DigiKey Part Number
SRP4020TA-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4020TA-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4020TA-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4020TA-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 2.1A 172 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.1 A 172mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
SRP4020TA-6R8M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
DC Resistance (DCR)
172mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
24MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2-SMD
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
2.8A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)