SRP5015TA-2R2M
DigiKey Part Number
SRP5015TA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP5015TA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP5015TA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5015TA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 4A 52 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4 A 52mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP5015TA-2R2M Models
Category
DC Resistance (DCR)
52mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
48MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Saturation (Isat)
6A