SRR1206-331KL
DigiKey Part Number
118-SRR1206-331KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1206-331KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1206-331KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1206-331KL
Description
FIXED IND 330UH 600MA 660 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 660mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1206-331KL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
660mOhm Max
Series
Q @ Freq
11 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
3MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1A