SRR1260A-331K | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRR1260A-331K |
Description | FIXED IND 330UH 1.15A 580 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 33 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 330 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.15 A 580mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRR1260A-331K Models |
Category | DC Resistance (DCR) 580mOhm Max |
Mfr | Q @ Freq 22 @ 796kHz |
Series | Frequency - Self Resonant 3.2MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ratings AEC-Q200 |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 1 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm) |
Current - Saturation (Isat) 1.1A | Base Product Number |