SRR1260A-470M
DigiKey Part Number
SRR1260A-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1260A-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1260A-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1260A-470M
Description
FIXED IND 47UH 2.6A 86 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.6 A 86mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1260A-470M Models
Category
DC Resistance (DCR)
86mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
22 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
7.63MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.5A