HCPL-315J-500E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Broadcom Limited
In Stock: 2,010
Datasheet
Similar
Broadcom Limited
In Stock: 1,462
Datasheet
In Stock: 615
In Stock: 244
600mA Gate Driver Optical Coupling 5000Vrms 2 Channel 16-SO
HCPL-315J-500E
DigiKey Part Number
516-3210-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-3210-1-ND - Cut Tape (CT)
516-3210-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-315J-500E
Description
OPTOISO 5KV 2CH GATE DVR 16SO
Detailed Description
EDA/CAD Models
HCPL-315J-500E Models
Category
Current - Output High, Low
500mA, 500mA
Mfr
Current - Peak Output
600mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.6V
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Voltage - Output Supply
15V ~ 30V
Number of Channels
2
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Voltage - Isolation
5000Vrms
Mounting Type
Surface Mount
Common Mode Transient Immunity (Min)
15kV/µs
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width), 12 Leads