PX0941/10/S
DigiKey Part Number
708-1385-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0941/10/S
Description
CONN RCPT FMALE 10P NICKEL SCREW
Detailed Description
10 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Screw
EDA/CAD Models
PX0941/10/S Models
Category
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Mfr
Contact Finish - Mating
Nickel
Series
Color
Black
Features
UV Resistant
Number of Positions
10 (Power)
Shielding
Mounting Type
Panel Mount
Current Rating (Amps)
10A
Mounting Feature
Flange
Voltage Rating
250VAC/DC
Termination
Screw
Cable Opening
0.276" ~ 0.512" (7.00mm ~ 13.00mm)
Fastening Type
Threaded
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C