PXP4013/12S/PC
DigiKey Part Number
708-2057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXP4013/12S/PC
Description
CONN RCPT FMALE 12POS SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXP4013/12S/PC Models
Category
Shell Material
Polycarbonate/Polybutylene Terephthalate (PBT), Halogen Free
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP66/IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
UV Resistant
Number of Positions
12 (Power)
Shielding
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Voltage Rating
600VAC/DC
Termination
Solder
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C