8121J85ZGE223
8121J85ZGE223
8121J85ZGE223
DigiKey Part Number
CKN1600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121J85ZGE223
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Snap-In
EDA/CAD Models
8121J85ZGE223 Models
Category
Actuator Type
Square, Button
Color - Actuator/Cap
Black
Packaging
Tray
Illumination Type, Color
LED, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
2.1 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination Style
Solder Lug
Type
Standard, Illuminated
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
120 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
28 V