8121MD9AV2GE
DigiKey Part Number
CKN10871-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121MD9AV2GE
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard Through Hole, Right Angle, Vertical
EDA/CAD Models
8121MD9AV2GE Models
Category
Voltage Rating - AC
120 V
Mfr
Voltage Rating - DC
28 V
Series
Actuator Type
Plunger for Cap
Packaging
Tray
Color - Actuator/Cap
White
Mounting Type
Through Hole, Right Angle, Vertical
Termination Style
PC Pin
Type
Standard
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)