8121SD3V3GE
8121SD3V3GE
8121SD3V3GE
DigiKey Part Number
CKN1613-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121SD3V3GE
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8121SD3V3GE Models
Category
Voltage Rating - AC
120 V
Mfr
Voltage Rating - DC
28 V
Series
Actuator Type
Round, Plunger
Packaging
Tray
Actuator Marking
No Marking
Part Status
Active
Color - Actuator/Cap
White
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Type
Standard
Features
Tactile Feedback
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Switch Function
On-Mom
Electrical Life
60,000 Cycles
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)