8121SYWGE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
C&K
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
C&K
In Stock: 0
Datasheet
Pushbutton Switch SPDT Standard Panel Mount, Rear
8121SYWGE
DigiKey Part Number
108-8121SYWGE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121SYWGE
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
EDA/CAD Models
8121SYWGE Models
Category
Voltage Rating - DC
28 V
Packaging
Tray
Termination Style
Wire Wrap
Mounting Type
Panel Mount, Rear
Standard
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.35mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
120 V