CRD10RM0AB
CRD10RM0AB
CRD10RM0AB
DigiKey Part Number
CKN6171-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRD10RM0AB
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.4VA 20V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 0.4VA 20VAC/DC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRD10RM0AB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Height Above Board
0.414" (10.51mm)
Manufacturer
C&K
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Part Status
Active
Washable
Yes
Circuit
BCD
Features
Process Sealed
Number of Positions
10
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
0.4VA
Body Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Voltage Rating
20VAC/DC
Length
0.394" (10.00mm)