JS203011JAQN
JS203011JAQN
JS203011JAQN
DigiKey Part Number
CKN10724TR-ND - Tape & Reel (TR)
CKN10724CT-ND - Cut Tape (CT)
CKN10724DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JS203011JAQN
Description
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 6V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch DP3T Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JS203011JAQN Models
Category
Actuator Length
2.00mm
Manufacturer
C&K
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Silver
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Part Status
Active
Termination Style
J Lead
Circuit
DP3T
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Actuator Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Switch Function
On-On-On
Switch Travel
2.00mm
Current Rating (Amps)
300mA (DC)
Electrical Life
5,000 Cycles
Voltage Rating - DC
6 V