PTS820J15MSMTR LFS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTS820J15MSMTR LFS |
Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PTS820J15MSMTR LFS Models |
Category | Actuator Height off PCB, Vertical 1.50mm |
Mfr | Actuator Orientation Top Actuated |
Series | Termination Style J Lead |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Outline 3.90mm x 2.90mm |
Part Status Active | Illumination Non-Illuminated |
Circuit SPST-NO | Operating Force 160gf |
Switch Function Off-Mom | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC | Switch Travel 0.20mm |