MF72-047D13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Ametherm
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Ametherm
In Stock: 64
Datasheet
In Stock: 88
Inrush Current Limiter 47 Ohms ±20% 2 A 0.610" (15.50mm)
MF72-047D13
DigiKey Part Number
317-1205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF72-047D13
Description
ICL 47 OHM 20% 2A 15.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Cantherm
Current - Steady State Max
2 A
Series
R @ Current
810 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.610" (15.50mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
47 Ohms